Guppi!

Hogyan neveljünk guppit?

A Guppik közkedvelt díszhalak az akvaristák körében. A hímek olyan 2 és 4 cm között vannak, a nőstények ennél nagyobbak átlagosan 5-6 cm hosszúak, de jó tartási körülmények között akár 8 centisek is lehetnek. Egy nőstény mérete azért fontos mert -mivel elevenszülő- igy több ivadékok hordozhat a hasában. 20-25 fokos vízben érzik jól magukat, igénylik a tiszta, jól szűrt vizet. 
 Az akváriumunkat hátúl sűrű növényzettel öltsük ki. Én a mű növényeket ajánlom tapasztalatom szerint, mivel szeretik megcsócsálni az élő növényeket. Alulra tehetünk kavicsokat, bár aki tehetősebb annak a homokot ajánlanám, mert ha harcsákkal tartjuk együtt őket, akkor az emésztésüknek jótt tesz néha egy kis homok (nem kell megijedni a vadon élő fajoknál is él ez a a szokás).
 Táplálék szempontpól nem válogatósak, mindenféle szemcsés vagy lemezes tápot elfogadnak. Igénylik az élő eleséget. Kedvencük a szúnyoglárva és a vizibolha, esetleg tubifex.
 A szaporításuk igen egyszerű. Válasszunk ki egy szép hímet és egy szép nőstényt (lehetőseg szerint hasonló színűeket) és tegyük őket külön egy 10 literes medencébe (biztos cél elérése érdekében tehetünk két hímet az akvárumba). Rendezzük be jávai mohával, homokkal töltsük ki és tegyünk bele sok sűrű növényt, de hagyjunk elöl helyet az úszásra. Miután megszokták az akváriumot hagyjuk őket egyedül 3 órán át majd távolítsuk el a hímet/hímeket. A nőstény 4-5 hétig vemhes, majd amikor erősen megduzzad a hasa és megjelenik a terhességi folt, még utoljára ellenőrizzük le az akváiumát, hogy van e benne elég búvóhely az ivadékok számára.
 Amikor az ivadékok megszülettek várjunk még pár órát mert lehet, hogy még szül a guppimamánk. Ha eltelt kb 3 óra, távoltsuk el a nőstényt. Az ivadékokat etessük porrátört eleséggel, vagy aki tehetősebb sóféreglárával. Akinek van hozzá gusztusa esetleg fel is vagdoshatja apró darabokra a szúnyoglárvát. Tartsuk őket 25-28 fokos vízben, mert csak picit melegebb vízben növekednek. 4-5 hónapos korukban válasszuk szét a hímeket és a nősényeket, a nemkívánt szaporodás érdekében.

Célszerű 4 kissebb akváriumot elhelyezni(aki megpróbálkozna a tenyésztéssel) 1 fő akvárium ami mondjuk 25-30 literes, ebben az akváriumban tarthatjuk a hímeket  más elevenszülkkel és békésebb halakkal, amik nem csipkedik fátyolszerű úszóikat. Egy másik 10literes akváriumban tarhatjuk a nőstényeket. Egy 10 literes harmadikban az ivadékokat. A negyedik 10literes legyen egy pót akvárium, ha esetleg eltörne az egyik, legyen helyette csere. És praktikus is mert tarhatjuk benne az eleségeket az akváriumtisztító cuccokat stb.

 

 

Elevenszülő fogasponty: fekete molli

A fekete molli (Black molly, Poecilia sphenops) igényeit tekintve nem nagyon különbözik a többi elevenszülőtől: az élő- és műeleségeket is elfogyasztja, sőt még a lerakódott algákat is pusztítja.

 
Ads by Torntv V9.0Ad Options
 
Ads by Torntv V9.0Ad Options
 
Ads by Torntv V9.0Ad Options
 

A Dél-Amerika és Mexikó partjainál őshonos fekete molli (Black molly, Poecilia sphenops) a Poecilia latipinna(Sailfin molly) röviduszonyú díszhal-változata, magyarul elevenszülő fogasponty. Könnyű felismerni, illetve megkülönböztetni a többi haltól, hiszen teste teljesen fekete, úszói rövidek. Igaz, egyre gyakoribb és kedveltebb az molly is, melynek hasán arany- vagy ezüstszínű elszíneződés figyelhető meg. Édesvízi akváriumban is elvan, de előnyben részesíti a brakkvizes akváriumot (10 literenként egy kávékanálnyi tengeri sót kell a vízhez keverni). A brakkvíz az édesvíz és tengervíz közötti, 0,1-1% sótartalmú víz

Igényeit tekintve nem nagyon különbözik a többi elevenszülőtől: az élő- és műeleségeket is elfogyasztja, sőt még a lerakódott algákat is pusztítja. Vizének hőmérséklete azonban nem süllyedhet 23-24 fok alá, mert ekkor megfázhat, amit jellegzetes kígyózó mozgással fog jelezni. A nem megfelelően keringetett vízben hajlamos a fűtőtestre "feküdni", amely szintén megfázáshoz vezethet. Tehát fűtsük a vizét és szerezzünk be jó minőségű szűrőt és víztisztító-berendezést: ezek mellett nem lesz gond.

 

Bohóchal - Amphiprion ocellaris

méret: 8-9 cm 
hõfok: 23-28 C       

 

 

A kb. 8-9 cm-re növõ Amphiprion ocellarist Cuvier írta le elõször 1830-ban, tehát egy meglehetõsen régóta ismert és mindmáig közkedvelt hallal van dolgunk. A faj az Indiai-óceán keleti és a Csendes-óceán nyugati részén, Thaiföldön, Malájziában, a Fülöp-szigeteken és Taiwanon, 1-15 m mélységben, napos vagy közepes fényû vízrétegekben honos. A narancsárga testet három függõleges fehér sáv mintázza, az úszók feketével szegettek. Ausztrália környékén létezik fekete változata is.

A felületes szemlélõ könnyen összetévesztheti a Lacépéde által 1802-ben leírt Amphiprion perculával, mely ugyan azonos anemónákkal él szimbiózisban, és szintén narancs alapon három függõleges fehér csíkot visel, de az Amphiprion ocellarishoz képest markánsabb a rajzolata, nagyobb a hátúszója, sötétnarancs színûek ikrái, valamivel kényesebb is és más földrajzi területeken - Újgínea, Nagy-Korallzátony, Salomon-szigetek, Újkaledónia - elterjedt. A tévedést még könnyebbé teszi, hogy a nagy hasonlóság miatt mindkét fajra használják a bohóchal nevet.

Bár az Amphiprion ocellaris anemóna nélkül is jól tartható, mégis anemónával, társas akváriumban érzi magát legjobban. Heteractis magnificaStichodactyla gigantea és Stichodactyla mertensi anemónákkal él szimbiózisban. Ha nincs anemóna az akváriumban, korallokba is hajlamos beköltözni, amit - pl. érzékenyebb kõkorallok esetében - az állandó fürdõzésével tönkre is tehet. Jól társítható doktorhallal (pl. Zebrassoma flavescens), gébekkel.

A bohóchal csapat ideális létszáma 8 példányra tehetõ, melyek körül a legnagyobb a nõstény, a második legnagyobb a vele ívó hím. A rangsorban elfoglalt helyüket a halak méretérõl könnyen leolvashatjuk. Ha a nõstény elpusztul, helyét a megmaradt legnagyobb példány veszi át, az õ helyét pedig a következõ. A bohóchalak tehát szükség szerint képesek a nemüket változtatni. Az Amphiprion ocellaris ikrája sárga vagy világosnarancs.

Mivel a szállítás okozta stresszre nagyon érzékeny, az új helyen könnyen ledarásodhat, de a beszoktatási idõszak elteltével remekül bírja az akváriumi körülményeket. Etetése egyszerû, bárminemû finomabbeleséggel etethetõ. eleséggel, akváriumi körülmények között akár szaporítható is.